21 вересня 2016 р.

Ретроспективна виставка, присвячена 70-річчю кафедри худоожнього текстилю ЛНАМ

виставка, 70 років КХТ, випускники

21 вересня у Галереї ЛНАМ відкрилася виставка присвячена 70 річчю кафедри художнього текстилю, який відзначається у контексті не лише аналогічного ювілею Львівської національної академії мистецтв, але й 140 річчя мистецької освіти на теренах Західної України.

Нині ми знову говоримо про вагоме значення  львівської школи художнього текстилю, яке науковці та шанувальники мистецтва окреслюють як окремішній мистецький феномен. Адже саме цей освітній осередок вплинув на формування цілої плеяди українських митців, які увійшли в історію вітчизняного мистецтва різних напрямів та жанрів. Серед них  Народні художники України:  Михайло Білас, Мирон Кіприян, Іван Литовченко, Олег Мінько. Такі визначні постаті як Стефанія Шабатура, Леся Крип’якевич, Єлизавета Фащенко, Ігор Боднар, Наталя Паук, Марта Токар, Сергій Бабков, Оксана Риботицька. Гордістю кафедри є також і плеяда науковців, серед яких доктори наук: Галина Стельмащук та Олена Никорак, а також ціла когорта кандидатів мистецтвознавства.

Нині обличчя сучасного професійного мистецтва художнього текстилю формує плеяда мистців вихованців нашої кафедри, яка працює у різних регіонах України, активно утверджуючи та розвиваючи традиції львівської школи. У короткому анонсі не можливо їх усіх перерахувати, бо мова йде про багато десятків і це теж є свідченням плідної праці нашого освітнього осередку. Але ми їх усіх знаємо і шануємо. Скажу лише, що коли у 2003 році відбувалася знакова акція в Києві зорганізована Зоєю Чегусовою – «Виставка декоративного мистецтва України – 200 імен», то художній текстиль там був представлений на 80 відсотків нашими випускниками. А в цьому році наша кафедра з гордістю може констатувати, що наша випускниця Тереза Барабаш отримала Гран Прі – Золоту медаль  Всесвітньої Трієнале художнього текстилю в Лодзі. Ми писали вже про це у новинах нашого сайту До речі тоді ж вона отримала і іншу нагороду за найкращий дебют. Цей престижний мистецький форум відбувається вже 45 років і Україна вперше здобула таку нагороду. Для нас це велика радість.

Експозиція виставки сформована з кращих збережених дипломних робіт випускників кафедри від 80-их років ХХ століття до сьогодення. Важливою частиною експозиції стала інтерактивна складова – слайд презентація з історії кафедри, яку підготувала випускниця кафедри - аспірантка Катерина Цуркан (за матеріалами її наукового дослідження).

Сьогодні  кафедра,  стоїть на порозі непростих викликів, суспільних реалій. Відбувається рефомування цілої системи вітчизняної освіти і мистецької зокрема. Але наша кафедра ніколи не стояла на місці, а постійно впроваджувала нові форми та методики навчального процесу. Наслідком чого були нові програми, запровадження формотворчих та технологічних новацій. Разом з тим ми далі вважаємо за необхідне вивчати і адаптувати до сучасних вимог нашу неймовірну традиційну спадщину, без якої немислиме формування  правдивого українського художника.  Ми шануємо наших студентів і запрошуємо їх до активної співпраці.

Виставка триватиме до 5 жовтня (Галерея ЛНАМ). Запрошуємо!

Зав. кафедри текстилю Печенюк Т. Г.